Emisja głosu – profesjonalny trening pracy z głosem

Dnia 26 października 2019 roku w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Zerzniu odbyły się warsztaty z emisji głosu dla nauczycieli – katechetów, które poprowadziła dr Agata Piotrowska-Mastalerz, wybitna aktorka i nauczyciel emisji głosu w Warszawskiej Szkole Filmowej i Uniwersytecie Warszawskim.

Warsztaty zgromadziły nauczycieli religii, jak również nauczycieli wszystkich stopni edukacji szkolnej i przedszkolnej, zachęconych namowami kolegów i koleżanek katechetów.

W sali domu parafialnego w Zerzniu zgromadziło się około 25 osób, które chciało dowiedzieć się, nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktyki, jak zadbać o swój głos – narzędzie pracy każdego nauczyciela.

Dowiedzieliśmy się, jak powstaje głos; gdzie rezonuje; jak ćwiczyć mięśnie uczestniczące w powstawaniu głosu; jak coraz bardziej doskonale i bardziej świadomie używać aparatu mowy; jak mowa wpływa na nasz wizerunek społeczny i profesjonalny, a przede wszystkim, co w zawodzie nauczyciela najważniejsze, nasza wiedza, dzięki fenomenalnemu prowadzeniu ze strony Pani Doktor, została poszerzona o aspekty higieny naszego głosu.

Dość powiedzieć, że po 3 godzinach zajęć (z półgodzinną przerwą), gro nauczycieli wyraziło chęć kontynuacji warsztatów z Panią Doktor, aby już w mniej liczebnych grupach, jeszcze lepiej poznać wszystkie techniki pracy głosem.

Jak powiedziała Pani Doktor – w naszej pracy, jeżeli nie zadbamy o nasz głos, to nikt go nam nie przywróci, bo jest to, jak do tej pory, niemożliwe, a więc nie możemy skazać się na bezrobocie, gdyż dzieci nas potrzebują.

Z podstawami, które przekazała nam Pani Doktor już teraz dziękujemy za jej obecność i szkolenie oraz liczymy na dalszą współpracę, aby jeszcze lepiej móc wykonywać obowiązki, które poleca nam Bóg.

Kl. Seweryn Suraj

Data publikacji: 
30.10.2019