Maturzyści u tronu Matki Boskiej Jasogórskiej

18 października to długo wyczekiwany dzień przez maturzystów Diecezji Warszawsko-Praskiej. Tego dnia odbyła się pielgrzymka na Jasna Górę. W modlitwie przed obliczem Maryi Pani Jasnogórskiej uczestniczyło przeszło 1100 uczniów klas maturalnych. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Uczyńcie co Wam powie Syn” nawiązując w ten sposób do trwającej w diecezji peregrynacji Kopii wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. Maturzyści przybyli do Narodowego Sanktuarium, by prosić Matkę Bożą o dobrze zdaną maturę oraz o właściwy, dobry wybór drogi życia.

Większość pielgrzymów wstała bardzo wcześnie by pojawić się na zbiórki szkolne o wyznaczonej godzinie. Po drodze , która była czasem dialogu i dosypiania po krótkiej nocy maturzyści przybyli do Częstochowy. Spotkanie rozpoczęło się w Jasnogórskiej Bazylice. Tu wszyscy zostali przywitani przez ks. Piotra Pierzchałę, dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej. Ksiądz wymienił wszystkie przybyłe szkoły. Do wszystkich zebranych przemówiła Pani Wicekurator Oświaty - Dorota Skrzypek. Odczytała słowo Mazowieckiego Kuratora Oświaty Pani Aurelii Michałowskiej, w którym Pani kurator zachęcała młodzież do dokonywania dobrych wyborów i życzyła zdanej matury.

W naszym Jasnogórskim spotkaniu uczestniczyli wraz z ks. Rektorem klerycy warszawsko-praskiego seminarium. Ksiądz Regens zapraszał do seminarium duchownego a kleryk Łukasz podzielił się świadectwem swojego powołania.

W programie pielgrzymki znalazła się także konferencja, którą wygłosił ks. Mariusz Czyżewski z Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mówił o lękach człowieka związanych z przyszłością oraz o podejmowaniu decyzji zgodnych z wolą Bożą.

O godz. 12.00 została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem ks. biskupa koadiutora Romualda Kamińskiego „Matka Boża pomaga nam w zrozumieniu i wypełnieniu naszego powołania - mówił ksiądz Biskup. Powołanie dotyczy każdego z nas, i żeby najkrócej to wyjaśnić: to to jest ojcowskie pragnienie Boga, co do drogi naszej przez całe życie. A więc widzimy, że to nie jest nasza sprawa najpierw, tylko to jest zamysł kochającego Boga (…) I to On pragnie, żeby nasza droga przebiegała tak a nie inaczej. Każdy z nas jest wyjątkowo potraktowany, co to oznacza? To oznacza, że Pan Bóg widzi w nas kogoś wyjątkowego”.

Po pięknej Mszy Św. uczniowie mogli udać się na posiłek, a następnie spotkali się w kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie wspólnie czuwając i modląc się zawierzyli egzamin maturalny oraz swoje wybory życiowe wstawiennictwu Matki Bożej Królowej Polski.

Bez zbędnego przeciągania wszyscy wyruszyliśmy do domu. Ta pielgrzymka na pewno umocniła naszą wiarę, a teraz wystarczy już tylko śpiewająco zdać maturę – mówił jeden z uczestników..

Uczestnik

Przeczytaj i zobacz także:

eKAI

Diecezja Warszawsko-Praska

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Konferencja ks. Mariusza Czyżewskiego

Fragment Homilii ks. bp. Romualda Kamińskiego

O pielgrzymce skrót

Zapraszamy do Seminarium Duchownego

 

Data publikacji: 
26.10.2017