Ostrówek i Klembów - zdobyte

22 września odbyło się spotkanie formacyjne katechetów w terenie. Spotkania prowadzą śladem świętych i tym razem prowadziła nas Święta siostra Faustyna i Święty Maksymilian. W Klembowie na stacji PKP powitała nas katechetka Pani Stanisława Frąckiewicz, która pracują na tym terenie, po czym poszliśmy leśną ścieżką wśród rezerwatu „Dębina”, do Ostrówka. Pierwszym przystankiem był dom, w który siostra Faustyna pracowała przez rok przed wstąpieniem do zakonu. Rozpoczęliśmy Eucharystią z homilią ks. Piotra Pierzchały, następnie było zwiedzanie domu, w który siostra Faustyna pracowała jako służąca, ale też była otoczona troską i miłością. Siostra Weronika ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, które posługują w Ostrówku, opowiedziała nam historię tego cudownego miejsca. 

Następnie wyruszyliśmy do parafii w Ostrówku, tam przyjął nas ksiądz proboszcz Marcin Łukasiewicz. Ugościł nas pyszną grochówką, ciastem, owocami i „miodem z nawłoci”. Serdecznie zajęły się nami podczas naszej pielgrzymki miejscowe katechetki: Pani Stanisława Frąckiewicz, Ewa Ziętara oraz Edyta Matak. Teren parafii, zwłaszcza dom sióstr franciszkanek, to miejsce gdzie przyjeżdżał Święty Maksymilian Kolbe. Głosił tam rekolekcje i prowadził dni skupienia.

Ostatnim etapem naszego pielgrzymowania był Kościół w Klembowie, do którego chodziła siostra Faustyna w czasie swojego pobytu w Ostrówku. Serdecznie gościł nas ksiądz proboszcz Fabian Powała. Usłyszeliśmy też ciekawą historię tego miejsca oraz historię życia, fundatora kościoła, opowiedzianą przez księdza prałata dra Henryka Małeckiego. Parafia w Klembowie jest jedną z dwóch najstarszych na Mazowszu, jej początki sięgają XIII wieku. 

Ostatni etap piechotą do stacji w Klembowie również był ciekawy, ze względu na możliwość prowadzenia rozmów i poznania się z innymi katechetami.  

Jadwiga Zygmunt - katechetka

Data publikacji: 
23.09.2018