Szkoła Charakteru - czyli szkolenie o agresji wśród rówieśników

W sobotni zimowy poranek, 19 stycznia 2019, kilkudziesięciu katechetów z diecezji warszawsko-praskiej zebrało się na kolejnym spotkaniu formacyjnym. Tym razem tematem przewodnim było zagadnienie agresji w grupie rówieśniczej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, podczas której homilię wygłosił Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Ks. Piotr Pierzchała. Ksiądz zwrócił uwagę na okoliczności powołania celnika Mateusza w Kafarnaum i świadomość, że Jezus powołuje w różnych sytuacjach, ale zawsze po to, by nieść dobro i miłość.

Podczas Eucharystii pamiętano również o obecnym Ks. Mariuszu Czyżewskim, który tego dnia obchodził dzień swojego patrona.

Po Mszy Św. głos zabrał pan Zbigniew Barciński, prezes i jeden z założycieli Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, autor książek z zakresu pedagogiki, katechezy i wychowania. Prelegent poprowadził niezwykle interesujący wykład pod tytułem „Jak sobie radzić z agresją uczniów w grupie rówieśniczej?”. Przedstawił, jakie są formy agresji, decyzje uczniów wywołujące agresję, a przede wszystkim zaprezentował propozycje postępowania dorosłych w przypadku agresji wśród uczniów. Zaproponował swoistą szkołę charakteru, która dzięki jasnym zasadom i szacunkowi, mogłaby pozytywnie wpłynąć na młodego człowieka. Pan Barciński zwracając się do katechetów powiedział, że „nauczyciel powinien być twardszy niż diament i czulszy od matki”. To przesłanie oraz wiedza na temat reakcji na zachowania agresywne umocniły uczestników spotkania, a także pokazały, jak istotna jest rola katechety w trudnym i wymagającym procesie wychowania młodego człowieka.

Emilia Wereniewicz-Ezeibe

 

Data publikacji: 
23.01.2019